The Official
Website of
World Sailing

Event Partners
Suppliers

ISAF Sailing World Cup Mallorca
Event Details
Start Date29 March 2014
End Date5 April 2014
ISAF IDESP201403SAS
VenuePalma de Majorca
CountrySpain
Entry NameLisa Camos
Entry AddressTrofeo SAR Princess Sofia - MAPFRE
 Club Nautic S'Arenal, Carrer Roses s/n
 07600 Llucmajor, Mallorca
Tel+ 34 609 90 32 34
Fax+ 34 971 400 568
Emailinfo@trofeoprincesasofia.org
Websitewww.trofeoprincesasofia.org
Registration Lists n/a
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled 2.4 Metre 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Mallorca29 Mar 2014 - 05 Apr 2014
Laser (Men) Race #10
Latest result update: 05/04/2014 13:16
Marks3FDate: 04 Apr 2014
Start time: 13:13
Race status: Finished
Lead Boat27:3946:02
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
3F
1CYPCYP 205124
Pavlos Kontides
16
28:26
1
46:02
1
2BRABRA 203765
Bruno Fontes
55
44:21
2
46:04
2
3CROCRO 204731
Tonci Stipanovic
19
28:30
3
46:12
3
4ITAITA 196685
Marco Gallo
17
28:27
4
46:17
4
5ESTEST 203724
Karl-Martin Rammo
23
28:37
5
46:30
5
6AUSAUS 206382
Jeremy O'Connell
5
27:58
6
46:35
6
7FRAFRA 203800
Jean Baptiste Bernaz
8
28:07
7
46:39
7
8AUSAUS 199012
Tom Burton
15
28:25
8
46:58
8
9IRLIRL 192703
James Espey
26
28:45
9
47:05
9
10NZLNZL 203776
Andy Maloney
45
29:12
10
47:19
10
11RUSRUS 202692
Sergey Komissarov
10
28:14
11
47:23
11
12USAUSA 182345
Charlie Buckingham
2
27:53
12
47:28
12
13RUSRUS 195737
Dmitry Tretyakov
21
28:32
13
47:31
13
14AUSAUS 203759
Mitchell Kennedy
1
27:39
14
47:31
14
15FINFIN 198227
Mattias Lindfors
42
29:08
15
47:34
15
16ITAITA 205243
Francesco Marrai
13
28:19
16
47:37
16
17SWESWE 204437
Emil Cedergårdh
43
29:08
17
47:37
17
18BELBEL 202016
Wannes Van Laer
9
28:09
18
47:47
18
19NZLNZL 196871
Sam Meech
18
28:27
19
47:51
19
20PORPOR 202210
Gustavo Lima
4
27:57
20
47:53
20
21CANCAN 200610
Robert Davis
12
28:16
21
47:55
21
22AUSAUS 206019
Ryan Palk
31
28:50
22
48:02
22
23USAUSA 203751
Erik Bowers
41
29:07
23
48:06
23
24BRABRA 191342
Matheus L Dellagnelo
3
27:57
24
48:09
24
25CROCRO 197294
Filip Jurišić
24
28:38
25
48:10
25
26POLPOL 196898
Kacper Ziemiński
6
27:59
26
48:14
26
27RUSRUS 171513
Maxim Nikolaev
25
28:40
27
48:20
27
28ISVISV 204048
Cy Thompson
28
28:48
28
48:25
28
29GBRGBR 206491
Elliot Hanson
35
28:55
29
48:40
29
30AUSAUS 203770
Matthew Wearn
40
29:05
30
48:54
30
31GBRGBR 205648
Martin Evans
27
28:46
31
48:59
31
32FRAFRA 200239
Antony Munos
39
29:03
32
49:04
32
33FRAFRA 196713
Mattis Naud
29
28:49
33
49:09
33
34CROCRO 202974
Daniel Mihelić
32
28:52
34
49:13
34
35ITAITA 206448
Giovanni Coccoluto
7
28:04
35
49:17
35
36AUSAUS 199014
Ashley Brunning
20
28:30
36
49:20
36
37POLPOL 205300
Jonasz Stelmaszyk
34
28:54
37
49:25
37
38ITAITA 179057
Enrico Strazzera
49
29:16
38
49:30
38
39BRABRA 176622
Robert Scheidt
36
28:56
39
49:34
39
40ITAITA 199697
Alessio Spadoni
30
28:49
40
49:35
40
41CZECZE 202887
Viktor Teply
 41
49:36
41
42ESTEST 192655
Kaarel Kruusmägi
46
29:13
42
49:40
42
43CANCAN 197120
Lee Parkhill
37
28:56
43
49:43
43
44SUISUI 199025
Guillaume Girod
33
28:52
44
49:45
44
45GERGER 203170
Philipp Buhl
38
29:01
45
49:53
45
46FRAFRA 205708
Eliot Merceron
44
29:09
46
49:58
46
47GBRGBR 201402
Nick Thompson
52
29:18
47
50:14
47
48GBRGBR 200490
Alex Mills-Barton
53
29:20
48
50:27
48
49CANCAN 184589
Tom Ramshaw
47
29:14
49
50:33
49
50SWESWE 205123
Anders Karlsson
 50
50:59
50
51NEDNED 204566
Nicholas Heiner
50
29:16
51
51:15
51
52POLPOL 205643
Tadeusz Kubiak
48
29:15
52
52:04
52
61CANCAN 197731
Evert McLaughlin
51
29:16
61
47:43
61
UFD
61GREGRE 150374
Adonis Bougiouris
  61
DNC
61ITAITA 206683
Marco Benini
  61
DNC
61NZLNZL 197250
Thomas Saunders
14
28:19
61
47:10
61
UFD
61NORNOR 204758
Kristian Ruth
11
28:16
61
47:13
61
UFD
61GBRGBR 204539
Michael Beckett
 61
49:23
61
UFD
61AUSAUS 203004
Luke Elliott
54
29:42
61
50:17
61
UFD
61ESPESP 197295
Joaquín Blanco
22
28:33
61
47:43
61
UFD
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
© 2017 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM